April 28, 2015 Nika

Različne vadbe za različne težave

Se spomnite Pehtinega znamenitega reka: »Za vsako bolezen rož’ca raste«? Zelo podobno bi lahko rekli tudi za vadbe. Sicer sama zagovarjam stališče, naj se vsak ukvarja s tisto vrsto vadbe, ki mu je najljubša in pri kateri bo najlažje na dolgi rok vztrajal in jo vključil v svoje življenje oziroma življenjski slog, ampak… Ja, vedno se najde kakšen ampak.

Vedno je najprej treba prisluhniti svojemu telesu. Kaj nam sporoča, kje imamo omejitve, bolečine, takšne in drugačne težave. In temu je potrebno prilagoditi tudi vadbo oziroma telesno aktivnost. To ne pomeni, da se moramo (razen v skrajnih primerih) odreči svoji najljubši vadbi, ampak lahko v svojo rutino dodamo kakšen trening, ki ga naše telo nujno potrebuje. Ta tip vadbe je namreč tista rož’ca, ki nam bo pomagala vsaj omiliti, če že ne odpraviti težave.

Osredotočila se bom le na nekaj najbolj tipičnih težav in oblik vadb, ki so lahko zdravilo za naše tegobe, poudariti pa moram, da se je vedno treba držati pravila: »Večja kot je težava, bolj je pomembno, da se o njej posvetuješ z zdravnikom in inštruktorjem vadbe!« Včasih bo treba kakšne vaje le prilagoditi težavam, včasih pa kar zamenjati vadbo. Pa poglejmo nekaj primerov.

Bolečine v hrbtenici

Vzrok bolečin v hrbtenici je običajno mišično neravnovesje in pa šibko jedro trupa, kar je lahko posledica nepravilnega treninga ali pa najpogosteje »netreninga« in predolgega vztrajanja v prisilnih položajih, kot je sedenje. Lahko gre tudi za težave, kot so obraba vretenc, preščipnjeni živci itd. Ne glede na vzrok se da s pravilno vadbo, ki (vsaj na začetku) bazira na krepitvi jedra trupa (se spomnite besede »core«) in pravilni drži telesa, bolečine v hrbtu zelo omiliti, če ne kar odpraviti. Po temle opisu seveda ne morete pričakovati drugega, kot da omenim svoj najljubši pilates 🙂 Ste pa verjetno opazili, tisti, ki ste nami že od jeseni, da se prav na vsaki vadbi, ki jo izvajamo v No Stress centru, lahko da poudarek na krepitvi tega dela telesa. Vse je odvisno od resnosti težav, ki jih imate s svojo hrbtenico. Torej: lahko začnete samo s pilatesom ali pa trening pilatesa vsaj enkrat tedensko dodate v svoj načrt aktivnosti in hrbet vam bo zelo hvaležen.

Hatha3_NoStressCenter-Saso-Domijan-27_20130515Premalo moči

Stvar je zelo enostavna. Če mišic ne uporabljamo, bodo šibke. Se pravi, s katerokoli telesno aktivnostjo lahko okrepimo naše mišice. Ko omenimo krepitev ali moč mišic, verjetno velika večina pomisli na dvigovanje uteži, ki je pa samo eden od načinov treninga za krepitev mišic. Ogromno lahko naredimo za moč svojih mišic, če izvajamo kar vaje z lastno težo. Samo odločiti se moramo, kateri tip vadbe nam najbolj ustreza, bolj umirjen in v tempu dihanja, ali bolj dinamičen in poskočen.

Kardiovaskularne težave

Gre za težave s srčno-žilnim sistemom. Tu je v prvi vrsti potrebno spet oceniti stopnjo težav, ki jih pri večjih težavah ocenijo kar zdravniki s posebnimi obremenitvenimi testi. Pri teh težavah se običajno priporoča aerobne aktivnosti. Te so definirane kot enakomerne ritmične dejavnosti, ki so lahko različnih intenzivnosti. Od hoje do teka, kolesarjenja, hoje v hribe … Če pa bi radi le izboljšali svojo »kardio kondicijo« in nimate zdravstvenih težav oziroma drugih omejitvenih dejavnikov, ki bi vam preprečevale bolj (visoko) intenzivne treninge in večje obremenitve srca in ožilja, pa se nam lahko pridružite pri kakšnem jutranjem Full Body treningu.

 

Če na koncu povzamem: telesna aktivnost blagodejno vpliva na naše telo. Katerakoli aktivnost je boljša od ne-aktivnosti. Kadar pa se pojavijo kakšne težave, pa jih moramo upoštevati in se posvetovati s strokovnjakom, preden se odločimo in si sami predpišemo neko vadbo. Pravilno izbrana in dozirana vadba nam lahko pomaga omiliti ali odpraviti marsikatero težavo. Z nasvetom vam lahko pomagamo tudi mi – No stress team 🙂 Se vidimo na vadbah!

Ana, No stress center